Ptaki te zasiedlają obszerne dziuple nad wodami, a w przypadku ich braku szukają schronień na ziemi, gdzie ich lęgi narażone są na plądrowanie przez drapieżniki takie jak norki amerykańskie, lisy i kuny.
Wiele drzewostanów otaczających kaszubskie jeziora zostało posadzonych w trakcie zakrojonych na wielką skalę powojennych zalesień. Są to wciąż drzewostany młode, w których nie ma wystarczającej liczby schronień dla tych ptaków. Ponadto jeziora lobeliowe i dystroficzne często pozbawione są także szuwarów, w których gnieżdżą się krzyżówki.
Gdy do tego stanu dodać występowanie inwazyjnych gatunków drapieżników, takich jak norki amerykańskie, a w niektórych rejonach kraju także szopów praczy, można skonstatować, że sytuacja dla ptaków wodnych rysuje się nieciekawie. I rzeczywiście zarówno ornitolodzy jak i leśnicy, myśliwi zauważają spadek liczebności wielu gatunków ptaków związanych z wodą.
Taki stan rzeczy był powodem podjęcia współpracy pomiędzy Zaborskim Towarzystwem Naukowym a leśnikami na niwie ochrony czynnej tych zwierząt.
Wywieszone budki zostały wykonane w szczególnie staranny sposób oraz otrzymały innowacyjne zabezpieczenia utrudniające drapieżnikom dostanie się do ich wnętrza i splądrowanie lęgów, co prawie zawsze ma miejsce gdy budki sa źle zabezpieczone. Skuteczność zabezpieczeń była przez kilka miesięcy testowana w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku pod Bydgoszczą, gdzie w zagrodzie z ciekawskimi kunami, do zawieszonej tam budki wykładano pokarm.
Dopiero po pomyślnych testach konstrukcji zabezpieczeń, budki zostały wywieszone w lasach nad wybranymi jeziorami. W celu oceny liczebności ptaków i efektów przyrodniczych zrealizowanego projektu, członkowie Zaborskiego Towarzystwa Naukowego wraz z pomorskimi leśnikami rokrocznie monitorują liczebność ptaków wodnych na terenie kilku nadleśnictw.
Projekt: „Zabezpieczenie dwóch obszarów Natura 2000: „Wielki Sandr Brdy” i „Bory Tucholskie” poprzez poprawę stanu zachowania przedmiotów ochrony.”, został w 85% sfinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, za pośrednictwem LGR Morenka.
|